Észrevetted, hogy cicád nem sokkal vacsora után öklendezni kezd? Esetleg hirtelen hasmenés jött rá már többször is, de ötleted sincs mitől? Volt már annyira étvágytalan, hogy a kedvenc finomságaihoz sem volt hajlandó hozzányúlni?

Ha a fenti kérdéseinkre akár csak egyre is igenlő választ adtál, megnyugodhatsz, mert nem vagy egyedül hasonló problémákkal! Bizony a cicák sem menekülnek az emésztőrendszeri betegségektől, bár néhány probléma olyan rejtélyes módon múlik el, mint amilyen hirtelen előbukkant.

Általánosan két csoportba sorolhatjuk a betegségeket. Van az akut (súlyos és gyakran hirtelen jelentkező) és a krónikus (hosszú ideig fennálló vagy folyamatosan visszatérő) betegség. Mindkettőnek számos kiváltó oka lehet, de szerencsére nagyon sok hatékony, természetes kezelési mód áll már rendelkezésünkre!

Az akut emésztőrendszeri betegségek kialakulásának okai macskáknál

Étrendi indiszkréció – a leggyakoribb oka a hirtelen jelentkező hasi panaszoknak az, ha cicád egész egyszerűen csak olyat evett, amit nem kellett volna. Előfordulhat, hogy megkóstolta az ebéded/vacsorád maradékát, vagy csak kedvet kapott elrágcsálni egy szobanövény levelét. Egyes kémiai folyamatok hiánya miatt a macskák sok vegyületet nem képesek kellőképpen megemészteni. Ha pedig véletlenül egy olyan étel kerül a szervezetébe, amit az nem tud feldolgozni, akkor csak a hányás és hasmenés oldhatja meg a problémát.

Helytelen étrend – míg a puffadás és a rossz lehelet (hivatalos nevén Halitosis) sokkal gyakoribb jelenség a kutyáknál, de a macskáknál is vezethet gázos szituációkhoz egy helytelenül összeállított étrend. Ez bizony elég kellemetlen szagokkal is jár! Általában a gabona és cukor felelős mindezért. A puffadás kevésbé jellemző a friss húst fogyasztó cicák esetében.

Bár a rossz leheletet gyakran a nem megfelelő étrendre fogják, sajnos súlyosabb betegségek (pl.: vesebetegség) egyik tünete is lehet. Ha már cicád szájszaga annyira intenzív, hogy te sem bírsz mellette sokáig maradni, érdemes először az étrendjén változtatni. A puffadáson és a szájszagon is segíthet a nyers csirkeszárny (amit érdemes forró vízben sterilizálni egy kicsit, de teljesen megfőzni nem kell!). Vágd fel apróbb darabokra, csonttal együtt add oda kedvencednek. A csont ugyanis egyfajta természetes fogkefeként is szolgálhat!

Paraziták – A bélparaziták számos problémát okozhatnak, beleértve a hányást és hasmenést. Az élősködő paraziták az elejtett egereken és fertőzött zsákmányok által kerülhetnek a macskák szervezetébe. Előfordulhat, hogy a macskák összeszedik egymás ürülékét, ha közös almuk van, ezzel pedig az ún. Giardia paraziták megtelepedhetnek a vékonybelükben.

Vírusok – Számos különböző vírus tünete lehet emésztési zavar, amelyek közül néhány (pl.: Feline Enteritis) rendkívül fertőző, akár életveszélyes is lehet.

Baktériumok – szennyezett táplálékkal vagy vízzel kerülhetnek a macskák szervezetébe, de elkaphatják akár más állatoktól is, sőt még állatról emberre is átterjedhet.

Hasnyálmirigy-gyulladás – a hasnyálmirigy-gyulladás megzavarhatja az enzimek áramlását az emésztőrendszerbe, ezzel az enzimek a hasnyálmirigyen kívülre, a hasi területekre kerülnek, ezzel pedig a test konkrétan elkezdi emészteni saját magát. Az emésztőmirigy gyulladása, a magas májcukorszint, nehezen emészthető ételek (pl.: magas zsírtartalmú ételek), és gyógyszerek is vezethetnek hasnyálmirigy-gyulladáshoz. Az egyszerű, alacsony zsírtartalmú ételek és a megfelelő vízfogyasztás segíthetnek a tünetek enyhítésén.

Báránoys extra immunerősítő száraztápunk könnyen segíthet erősíteni cicusod immunrendszerét, ezáltal megelőzve sok-sok betegséget. Az emésztőenzimek kiegészítése is segíthet a problémán, annak ellenére, hogy számos tudományos írás szerint egyáltalán nem bizonyított ennek a pozitív hatása. Mégis akadnak ellenpéldák, akiknél ez az egyetlen bevált módszer, ezért nem is érdemes egy konkrét gyógymódot javasolni, hiszen minden cica máshogy reagálhat egy-egy kezelésre. A hasnyálmirigyeknek semlegesíteni kell a gyomor tartalmát, mielőtt az a vékonybélbe kerülne, és ha túl sok „munka” van ezzel, gyulladás keletkezhet az állat testében. Ez legtöbb esetben a nem megfelelő hidratálás miatt alakulhat ki a cicáknál.

Szőrgombóc – bizony még Csizmás Kandúr sem menekül a szőrgombócok elől. Ez minden cicánál előfordul, hiszen tisztálkodásuk során akarva-akaratlanul is lenyelik a saját szőrszálaikat. Normálesetben a macskák szervezete képes megemészteni a lenyelt szőrszálakat, amik természetes úton távoznak is a szervezetükből, de nem ritka az sem, hogy nagyobb mértékű szőr kerül a szervezetükbe, amiből nagy gombóc keletkezik, amit csak állatorvos segítségével lehet eltávolítani testükből.

Mindezek megelőzésére kiváló megoldás lehet olyan száraztápok alkalmazása amelyek már elevel tartalmaznak olyan segédanyagokat, amik segíytik cicusod harcát a szőrgolyókkal szemben. Mi erre a célra fejlesztettük ki a csirkés-áfonyás száraztápunk. Ami nem csak a szőrgolyók ellen, de a húgykövesség ellen is védi cicusodat a hét minden napján!

A krónikus emésztőrendszeri betegségek kialakulásának okai macskáknál

Ételallergia – a macskáknál roppant gyakori betegséggé vált az új, adalékanyagokkal teli eledelek miatt. Mi ezt az utat sosem tudnánk követni! Ha szerinted cicád allergiás valamire, térj át az egyszerű, naturális, főként egy fehérjeforrásos (marha vagy hal) étrendre addig, amíg javulást nem látsz kedvencednél. Ilyen többek közt a marhás-paszternákos nedvestápunk.

Ha az első étrendváltásnál a tünetek csak rosszabbodnak, akkor nagy valószínűséggel az allergiát kiváltó alapanyag nagyobb mennyiségben szerepelt az étrendben, ezzel is könnyen kiszűrheted mire is allergiás cicád.

Gyulladásos bélbetegség – ez egy olyan gyomor-bélrendszeri betegség, ahol a bélfal krónikus gyulladásban szenved, a szövetek pedig elváltozódnak.

Vérzéses gyomorhurut – vírusok, gombák és paraziták okozzák, vagy esetleg bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a vérzéses gasztritisz, amely gyakori hányással és véres hasmenéssel jár.

A férgek okozhatnak mind krónikus, mind akut emésztési problémákat egyaránt, és számos emésztési zavarral összeköthető tüneteket válthatnak ki (pl.: hányás, hasmenés).

Pocak-problémák kezelése cicáknál

Sajnos, a hasmenésnél nem tudsz mást tenni, mint türelmesen kivárni a végét. Ha viszont cicád nagyon szenved, akkor érdemes felhívni az állatorvost és kikérni az ő tanácsát, ahhoz, hogy pontosabb képet kapjon részletesen meséld el neki a cicádon jelentkező tüneteket.

Hányás esetén nem szabad hezitálni, azonnal fel kell keresni az orvost. De, ha biztos vagy benne, hogy csak egy egyszerű gyomorrontásról van szó, akkor a következő lépéseket teheted meg a tünetek enyhítése érdekében:

Minden macska más és más, ez az étkezési szokásaiknál is észrevehető. Vannak cicák, akik bármit, bármikor megennének és vannak olyanok is, akik képesek napokig ellenni étel nélkül. A megfigyelés ezért rendkívül fontos! Figyeld a dehidratáció jeleit kedvenceden (gyengeség, ernyedt bőr, stb.) még akkor is, ha a te cicád a koplalók csoportjához tartozik.

A megfelelő hidratáltság érdekében mindig legyen kikészítve kedvencednek bőséges ivóvíz. A hasmenés miatt extra folyadék távozik a cicák szervezetéből, amit rendkívül fontos azonnal pótolni.

Vizsgáld meg a cicád étrendjét közelebbről. Adhattál neki valami olyat, amitől rosszul lett? Vagy ő szedett össze valamit az udvarról/utcáról? Ha különös újítást nem vezettél be az étrendet illetően, de mégis jelentkeztek kedvenceden az allergia jelei, akkor érdemes kipróbálni a minimalista étrendet, amik kizárólag csak friss, minőségi, tiszta ételek. Mi Mrs. CAThy étrendjét mindig jó szívvel ajánljuk! Kezdésnek próbáld ki a bárányos-céklás száraztápunk!

3-5 napig érdemes követni ezt a diétát, majd fokozatosan, napról-napra hozzáadni egy-egy alapanyagot a „régi” étrendből. Így sokkal könnyebben kideríthető, hogy melyik hozzávaló válthatja ki kedvencednél az allergiás tüneteket.

Természetes ételek a macskák emésztési zavaraira

A Mrs. CAThy eledelei emésztési zavaros cicáknak is kiváló megoldást nyújthatnak. Ezek bár nem gyógyszerek, de bizonyos esetekben gyorsan enyhíthetik a cicák hasi problémáit. Minőségi összetevőiknek köszönhetően. Enyhítheti az emésztési problémákat, beleértve a hányást, hasmenést, székrekedést, étvágytalanságot, rossz leheletet és a gázokat.

Mrs. CAThy tápjai még számos más tünet enyhítésére is alkalmasak lehetnek. Például: émelygés, hányás, hasmenés, székrekedés, étvágytalanság, puffadás, más bélrendszeri panaszok/irritációk. Mindez természetes módon, így teljes összhangban áll a macska emésztőrendszerével.

Megoldás lehet akut és krónikus emésztési zavarok esetén egyaránt, csak figyelni kell a megfelelő adagolásra. Figyelmesen olvasd el a használati utasítását, és a macskád méretétől, tüneteinek jellegétől függően adagold kedvencednek a gyógyírt.

Amennyiben bizonytalan vagy, úgy mindig konzultálj először az állatorvosoddal! Mrs. CAThy tápjai nem gyógyszerek, és nem gyógytápok! Csak minőségi összetevőinek hála sokat segíthetnek cicusod egészségében! Egészséges cicák is minden gond nélkül fogyaszthatják őket. Próbáld ki most!

Az alábbi cikkeim még érdekelhetnek

Cicanyelv: Viselkedésük titkai és megoldások a gazdiknak

Cicanyelv: Viselkedésük titkai és megoldások a gazdiknak

Minden mancsnyom egy történet, minden dorombolás egy titok. Macskáink, ezek a rejtélyes négylábú családtagok, olyan viselkedési jeleket bocsátanak ki, amelyek gyakran felvetik a kérdést: "Miért teszi ezt a cicám?" Belépve a macskák kifinomult kommunikációs világába,...

bővebben
Húsvéti Készülődés Macskabarát Módra

Húsvéti Készülődés Macskabarát Módra

A húsvét egy csodálatos ünnep, amikor a családok összegyűlnek, finomságokat esznek, és élvezik az ébredő természet szépségét. Ahogy az otthonok megtelnek virágokkal, csokoládéval, és díszítésekkel, fontos megemlékezni arról, hogy négylábú barátaink számára ezek az...

bővebben
Függetlenül ellenőrzött
1327 vélemény